Tolca

Mesto gde se ideje realizuju

Sušenje rezane građe

Sušenje drveta je proces smanjenja vlage u drvetu pre upotrebe.

Drvo je potrebno osušiti da bi se koristilo u komercijalne svrhe  bilo da se radi za građevinske ili stolarske svrhe, sadržaj vlage otežava upotrebu drveta.

Kada se sušenje vrši u sušari proizvod je poznat kao drvo ili građa sušena u sušari, dok je sušenje na vazduhu tradicionalnija metoda.

  • Brzo 
  • Profesionalno 

Postoji više razloga za sušenje rezane građe

Ova jedinstvena usluga vam ponovo omogućava da prilagodite projekat svojim zahtevima kako biste postigli izgled koji želite, umesto da se zadovoljite alternativom zbog ograničavajućih faktora.

Kvalitet

Postoji više razloga zašto drvo mora da prođe kroz proces sušenja

  • Tajmer za sušenje je lakši i stoga je lak transport.
  • Suvo drvo ima dobru mašinsku obradu, lepljenje i dobra radna svojstva, a ne mokro drvo.
  • Električna i toplotna izolaciona svojstva drveta se poboljšavaju sušenjem.
  • Sušenje drveta je važno kako bi se izbeglo propadanje drveta ili rast gljivica, koji bi mogli pokvariti drvo i otežati upotrebu.
  • Proces sušenja takođe povećava čvrstoću drveta.

Uobičajene metode sušenja

Ekonomski izvodljivi sistemi usvojeni u industriji posebno se razlikuju po stepenu kontrole životne sredine koji obezbeđuju.

SUŠENJE NA VAZDUHU: Drvo se čuva u šupi ili pokriva krovom i ostavlja za prirodno sušenje na vazduhu. Oni su samo zaštićeni od padavina.

PRISILNO SUŠENJE: Prisilno sušenje je proces sušenja drveta uz pomoć ventilatora pored prirodne cirkulacije vazduha. Drvo se ponovo štiti od padavina držanjem u šupi. Ovaj proces je dugotrajan.

SUŠENJE NA NISKOJ TEMPERATURI: Ovom metodom drvo se suši pod kontrolisanim temperaturnim uslovima. Drvo se čuva u zgradi u kojoj je temperatura postavljena na čak 130oF ili obično između 80oF do 110o i kontroliše vlažnost kroz otvore za ventilaciju. Cirkulacija vetra se ostvaruje preko ventilatora. Postoje 3 vrste sušenja na niskim temperaturama

  • Solarni grejač ili solarna sušara: Jeftinija metoda, ali zavisi od vremenskih prilika
  • Sušač za sušenje vlage: veoma skup, ali veoma dobar sistem upravljanja
  • Sušač sa parnim grejanjem: Nije mnogo skupo, ali kontrolni sistem nije dobar.

SUŠENJE U SUŠARI

Sušenje u peći je proces u kojem se uvodi toplota i kontrolišu uslovi grejanja u peći kako bi se drvo osušilo. Takav proces sušenja drveta je brži i povoljniji tamo gde vremenski uslovi ne pomažu u postizanju najboljih rezultata sušenja. Glavni elementi sušenja u peći su:

  • SUŠARA: Komora peći je izgrađena od cigle ili šupljih cementno-betonskih ploča. Nekoliko modernih peći je napravljeno od lima ili aluminijuma gde su zidovi konstrukcije u sendviču sa toplotnom izolacijom.
  • METODOLOGIJA GREJANJA: Proces grejanja se ostvaruje preko parnih izmenjivača toplote i cevi različitih veličina. U retkim slučajevima, struja i gas se takođe koriste za grejanje.
  • KONTROLA VLAŽNOSTI: Vlažnost se može kontrolisati u peći uz pomoć uvođenja pare u peć kroz cev za raspršivanje pare. Da bi se ograničila kontrola vlažnosti, izgrađen je odgovarajući ventilacioni sistem. Postoji ventilacioni sistem u svim vrstama peći.
    CIRKULACIJA VAZDUHA: Cirkulacija vazduha se postiže pomoću ventilatora ili duvaljki koji se mogu instalirati unutar i izvan peći. Cirkulacija vazduha je važna za odvođenje toplote i vlage od tereta.