Sušenje drveta je proces smanjenja vlage u drvetu pre upotrebe.
Drvo je potrebno osušiti da bi se koristilo u komercijalne svrhe bilo da se radi za građevinske ili stolarske svrhe, sadržaj vlage otežava upotrebu drveta.
Kada se sušenje vrši u sušari proizvod je poznat kao drvo ili građa sušena u sušari, dok je sušenje na vazduhu tradicionalnija metoda.
Ekonomski izvodljivi sistemi usvojeni u industriji posebno se razlikuju po stepenu kontrole životne sredine koji obezbeđuju.
SUŠENJE NA VAZDUHU: Drvo se čuva u šupi ili pokriva krovom i ostavlja za prirodno sušenje na vazduhu. Oni su samo zaštićeni od padavina.
PRISILNO SUŠENJE: Prisilno sušenje je proces sušenja drveta uz pomoć ventilatora pored prirodne cirkulacije vazduha. Drvo se ponovo štiti od padavina držanjem u šupi. Ovaj proces je dugotrajan.
SUŠENJE NA NISKOJ TEMPERATURI: Ovom metodom drvo se suši pod kontrolisanim temperaturnim uslovima. Drvo se čuva u zgradi u kojoj je temperatura postavljena na čak 130oF ili obično između 80oF do 110o i kontroliše vlažnost kroz otvore za ventilaciju. Cirkulacija vetra se ostvaruje preko ventilatora. Postoje 3 vrste sušenja na niskim temperaturama
SUŠENJE U SUŠARI
Sušenje u peći je proces u kojem se uvodi toplota i kontrolišu uslovi grejanja u peći kako bi se drvo osušilo. Takav proces sušenja drveta je brži i povoljniji tamo gde vremenski uslovi ne pomažu u postizanju najboljih rezultata sušenja. Glavni elementi sušenja u peći su: